اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

تسلیحات نظامی پیشرفته و مدرن ایران + عکس (قسمت اول)

فهرست مطالب:


صاعقه
موشک حوت
بمب هوشمند قاصد
تانک ذوالفقار
توپ پدافند هوایی 100 میلیمتری
توپ سماوات
توپ دریایی فجر 27
جنگده آذرخش
جنگنده صاعقه
جیپ تندر
خمپاره انداز فاتح
زیر دریایی های ایران
سجیل 2
سلاح خیبر
سلاح صیاد
سلاح صیاد 2
سوخوی 25 سپاه
سیستم پدافند موشکی S300
شناور باور
کلت زعاف
موشک های ایرانی
موشک دوش پرتاپ میثاق 2
موشک های زمین به هوا
موشک سانبرن
موشک ضد کششی رعد HY-2
موشک قدر
موشک شهاب 3
موشک های شهاب 4 و 5 و 6
موشک های هوا به هوا
موشک های هوا به زمین
موشک اگزوسه
موشک بالستیک M-9 ایران
موشک هارپون
موشک فاتح 110
موشک فجر 3
موشک کروز دریایی نور
موشک کوثر
ناوچه موشک انداز جوشن 1
هلیکوپتر شکاری پنها
هویتزر خودکششی رعد 2 صاعقه


این مقاله در واقع مقدمه ای است بر ویژه نامه ی صاعقه. ویژه نامه ای که می بینید بیانگر تنها گوشه ای از توان نظامی جمهوری اسلامی ایران است که مسئولان برای نشان دادن قدرت باز دارندگی کشورمان و امید بخشی به مردم و به قول معروف گرفتن زهر چشمی از دشمنان این ملت به نمایش عمومی گذاشته اند. لذا نباید با خواندن این سری مقالات تصور شود که توان دفاعی ایران فقط همین است. من در این مقالات به توانایی های نیرو های رزمی مان نپرداختم بلکه فقط به سلاح ها پرداختم. این سلاح هایی که در این سری مقالات معرفی شده است، اکثرا سلاح هایی بوده اند که به آنها عنوان سلاح های استراتژیک می دهند. ضمن اینکه بسیاری از شیوه های رزمی کلاسیک و غیر کلاسیک در میدان های جنگ را ما خودمان به وجود آوردیم مثل آن چه که در عملیات « فاو » رخ داد. خیلی از فاکتورها مثل توانایی های لجستیکی فقط در میدان جنگ اهمیت خود را نشان می دهد. بنابراین مثل موشک ها به راحتی با دادن مشخصات فنی نمی توان پی به اهمیت آنها برد. سلاح های این ویژه نامه سلاح هایی هستند که می توانند در یک عملیات یا حتی در یک جنگ کاملا موقعیت ضعف را به قدرت تبدیل کنند (مثل اژدر حوت). البته باید موردی دیگر را هم در نظر گرفت که ایران با نشان دادن گوشه ای از توانایی های خود، به دشمن می فهماند که ممکن است در پس این چیزها که شما می بینید، سلاح های وحشتناک تری هم باشند. مثلا همانند آنچه که در مورد سلاح جدید سپاه گفته شد، در مورد این سلاح فقط گفته شد که تا 300 کیلومتری مرزهای ایران هر چیزی را نابود می کند و تاکنون از تکنولوژی آن در هیچ جنگنده ای استفاده نشده است. اکثرا می گویند که یک موشک است اما هیچ کس نتوانسته اظهار نظری قطعی بکند. و این یعنی جنگ روانی ، یعنی گیج کردن دشمن.
اما با همه ی این تفاصیل باید دانست که ما در جنگ با عراق به خاطر تسلیحات محمد رضا پهلوی موفق به پیروزی نشدیم. بلکه چیزی که ما را موفق کرد توکل به خدا و خود باوری رزمندگان بود. بسیاری ازشیوه هایی که ما در جنگ استفاده کردیم هم اکنون در دنیا در دانشکده های نظامی تدریس می شود. شیوه هایی که گاهی خودمان هم باور نمی کنیم، مبتکر آنها بوده ایم!
تمام این ها را گفتم که به اینجا برسم. ما به کسی باج نمی دهیم. اگر خدای ناکرده ما درگیر جنگی شویم مطمئن باشید قدرت ما فقط در ارتش و سپاه و شهاب ها و سجیل های ما نیست. برخی فکر می کنند وقتی ما درگیر شویم، آمریکا 2000 جنگنده می فرستد و ما 300 تا پس ما شکست می خوریم. ما نیروی شهادت طلب داریم. ما حزب الله را داریم. ما غزه را داریم. ما همین الان جنگ را به پشت مرزهای اسرائیل برده ایم. در لبنان و غزه. ما بدون این که خودمان رسما در گیر جنگی باشیم، بدون این که خاک مان تهدید شود، اسرائیل را تهدید می کنیم.( و این همان دلیل است که اسرائیل علاقه ای به آرام شدن اوضاع در افغانستان، عراق و پاکستان ندارد. و به خصوص پاکستان. چرا که اگر روزی موشک های پاکستان دست طالبان بیفتد، آنگاه نا امنی رسما در مرزهای ما آغاز می شود). این ها غیر از آن چیزی است که از آن به عنوان توان باز دارندگی ایران یاد می شود. ما اصلا علاقه ای به درگیر شدن در جنگ نداریم ، اما برای آن هم آمادگی کا مل داریم.
به برخی ها که از آمریکا می ترسند می گویم که اوضاع دفاعی ما بدتر از زمان جنگ نیست. و البته دفاع سخت است اما از حمله کردن آسانتر است.
در این سری مقالات تقریبا در مورد تمامی سلاح های تولید کشورمان به جز چند مورد رگه هایی از نمونه های خارجی در آنها مشاهده می شود. که یا به علت مهندسی معکوس و بهینه سازی همان نمونه های خارجی بوده یا به علت همکاری دیگر کشورها در ساخت و تولید چنین سلاح هایی. اگر کسی فکر می کند که باید هر چیزی را ما خودمان از اول طراحی کنیم و از هیچ کسی کمک نگیریم، باید یک فکری به حال خودش بکند. چون احتمالا زیاد فیلم می بیند! دنیای واقعیت غیر از دنیای هالیوود است. وقتی موشکمان زوزه کشان به سمت دشمن می رود، دشمن اصلا به این فکر نمی کند که آن را چگونه ساخته ایم. فقط به این فکر می کند که چگونه با آن مقابله کند. چه فرقی دارد اژدر حوت همان اشکوال روسی باشد، یا کپی ایرانی آن باشد یا حتی نمونه سرقتی آن. وقتی سه فروند اژدر حوت شلیک شد، یک ناو هواپیمابر آمریکایی هیچ شانسی برای فرار از این اژدر ندارد. شاید چیزی حدود یک دقیقه پس از شلیک تا برخورد اژدرها به ناو وقت باشد و این یعنی وقت کافی برای جمع کردن وسایل شخصی خدمه.

موشک حوت

هدف از این مقاله این است که پرسرعت ترین موشک زیرسطحی(اژدر) برای شما معرفی گردد یقین داشته باشید درصورت پرتاب دو عدد از این موشک ها درخلیج تاابدفارس هیچ ناو آمریکا توان فرار را به حول و قوه ی الهی نخو اهد داشت و باید متحمل ضربه ای سخت و مهلک گردد. اژدر حوت ساخت ایران و اژدر shkowal ساخت روسیه بهترین و پرسرعت ترین و درعین حال ترسناک ترین اژدر جهان می باشند و تفاوت بسیارکمی نسبت به یکدیگر دارا هستند و چون ایران هم اکنون هم ازهدایت پدافندغیرعامل بهره می برد ازتوضیح وتشریح این موشک خودداری میکندولی باانتشارمقاله های متعدد معلوم شده که این موشک دقیقا مانند موشک اشکوال با کمی بهینه سازی ها می باشد یعنی حتی ازنمونه ی روسی خود قوی تر و بهتر است، درست مثل کلاشینکف که کلاشینکف ایران و روسیه مانند هم هستند ولی چون ایران روی آن تغییراتی انجام داده لذا کمی از نمونه ی ak47روسی نیز برتر است.
در سال 1385 و در رزمايش پيامبر اعظم(ص) موشكي آزمايش شد كه باعث حيرت بيش از پيش جامعه جهاني گشت.ايران در اين رزمايش اژدری با سرعت 100 متر بر ثانيه(360 کیلومتر در ساعت) را ازمايش كرد. موشك انداز هاي اين موشك كاملا رادار گريز بوده و از ديد رادارهاي دشمن مخفي مي مانند.توان رزمي اين موشك برابر با موشك VA-111 Shkval ساخت روسيه است و تنها دو كشور ايران و روسيه فناوري لازم را براي ساخت چنين موشك هاي به دست اورده اند.هنوز مشخص نيست كه آيا "حوت " بر پايه shkval ساخته شده است يا خير.سرعت متوسط اين موشك 4 برابر اژدر معمولي زير ابي است.


اين موشك با توليد حبابهاي بخار كه از نوك دماغه و پوسته خود خارج مي كند لايه اي از گاز در اطراف خود شكل مي دهد و بدين ترتيب خود را از تماس مستقيم با آب و پساي قابل ملاحظه ناشي از آن دور مي كند. این اژدربه طورکامل درایران صنعتی شده وتولید بومی آن 100%می باشد.
اين موشك قابليت پرتاب از روي شناور و يا زيردريايي در عمق 100 متري را دارد. با سرعت حدود 50 نات (93 كيلومتر بر ساعت) كپسول پرتاب خود را ترك مي كند. با فرو رفتن در آب و رسيدن به عمق مناسب، موتور خود را روشن كرده و به سمت هدف راهي مي شود.
از چالش هاي فني توسعه چنين موشكي مي توان به كاويتاسيون اشاره نمود كه لازم است ميزان حبابهاي كاويتاسيون براي حفظ و پايدار نگهداشتن لايه گاز اطراف موشك ونيز رسيدن به كمترين پسا كنترل شود. در همين رابطه توجه به تداخل گازهاي خروجي از راكت و نيز سطوح كنترل موشك با لايه گاز ايجاد شده در اطراف آن، پيچيدگيهاي اين مساله را روشن تر مي سازد. به ويژه زمان شروع به كار موتور و شرايط گذار (Transision) ناشي از آن از اين حيث قابل توجه است.
سيستم هدايت چنين موشكي نيز با چالشهاي خود روبرو است. تغيير محيط سيال اطراف موشك، شكست امواج و نيز سرعت خودموشك از مواردي است كه هدايت آن را با مشكلات عديده اي مواجه مي سازد.

كاويتاسيون چيست؟

زماني كه فشار روي سطح كم فشار يك ملخ كه در حال چرخش در آب است از حدي پايين تر مي رود يك فضا ي خلائي شكل مي گيرد كه البته اصطلاحاً خلاء گفته مي شود و در عمل خلاء كامل نيست. بلكه در اين ناحيه فشار نسبت به فشار محيط كمتر مي شود. در اين ناحيه به جاي آب، بخار آب دماغه و پوسته اين موشك به بيرون تزريق مي شود وبدين ترتيب موشك همواره در حبابي از بخار آب حركت مي كند كه روشن است در اين صورت پساي بسيار كمتري را به همراه خواهد داشت. اين ايده اصلي بسيار ساده به نظرمي رسد ولي به خصوص هنگامي كه موشك قرار باشد تغيير مسير دهد يا در معرض امواج قرا رگيرد و يا هنگامي كه موتور روشن مي شود وهنوز به وضعيت پايدار نرسيده حفظ اين حباب به شكلي پايدار كه از اثرات تداخل كمترين تاثير را بپذيرد كار ساده اي نيست.
از آنجا که تنها موشک شبیه به اژدر حوت در جهان همان موشک اشکوال روسیه است به معرفی آن می پردازیم.

موشک اشکوال

در سال 1995، خبرهايي منتشر شد مبني بر اينكه روسها يك موشك زيرسطحي غيرهدايت شونده توسعه داده اند كه سرعت آن به طور فوق العاده اي از سرعت موشك هاي دیگر این رده بيشتر است و هيچ نمونه مشابه غربي نيز ندارد. از همان هنگام از اين موشك با عنوان اشكوال، در منابع نام برده شد. ويژگي مورد توجه اين موشك سرعت فوق العاده بالاي آن در نزديك شدن به هدف است كه عملاً شانس زيادي براي شناورهاي سطحي و زيرسطحي براي فرار از اين موشك باقي نمي گذارد.
اين موشك را مي توان در دسته اژدرهاي روسي كلاس BGT طبقه بندي نمود. اين سيستم تسليحاتي احتمالاً در اوايل دهه 90 ميلادي طراحي شده و به توليد رسيده ودر سال 1995 كه علني شده چندين سال از به خدمت گرفته شدن آن مي گذشته است.
آغاز كار بر روي اين سيستم تسليحاتي به دهه 1960 ميلادي برمي گردد. درآن زمان به موسسه تحقيقاتي NII-24 به سرپرستي ميخائيل مركولوف، ماموريت داده شد تا براي مقابله با زيردريايي هاي هسته اي دشمن متخاصم، بر روي يك موشك زير سطحي فوق سريع مطالعه كند. اين موسسه بعدها با ادغام در چندين موسسه تحقيقاتي ديگر به سازماني تبديل شد كه اكنون «گروه توليدات علمي Region» خوانده مي شود. تحقيقات گسترده اين مجموعه تحقيقاتي بر روي مسئله «كاويتاسيون» باعث شد تا اين مجموعه بتواند به ساخت موشكي فوق سريع و منحصر به فرد دست بيابد.
مدل اوليه موشك اشكوال، غيرهدايت شونده بود كه به نظر مي رسد يك ضعف براي اين موشك محسوب مي شود. گرچه اين ويژگي، موشك را از خطر جم شدن (Jamming) مصون نگه مي دارد. با اين وجود روس ها اعلام كرده اند كه مدل هدايت شونده اين موشك را نيز توسعه داده اند كه براي اين منظور پس از آنكه مسيري را با سرعت زياد طي نمود، سرعت خودرا كاهش مي دهد تا موقعيت هدف را شناسايي و به سمت آن، مسير خود را تصحيح نمايد (هدايت آشيانه يابي).
پس از سال 1995، كه روس ها در نمايشگاه دفاعي ابوظبي مدل غيرهدايت شونده اشكوال را به نمايش درآوردند كار را بر روي توسعه يك مدل پيشرفته تر از اين موشك ادامه دادند كه اولاً از سرجنگي غيرهسته اي (معمولي) برخوردار بود و هم قابليت هدايت و رديابي هدف را داشت و بدين ترتيب به نحو قابل ملاحظه اي كارايي آن نسبت به مدل بيشين افزون تر بود. روسها اولين بار اين مدل را در سال 1998 آزمايش كردند.
شركت سازنده اين موشك، مدلی صادراتي از آن را نيز توسعه داده و آن را اشكوال اي نامگذاري كرده است. روسيه اين موشك را در نمايشگاه دفاعي ابوظبي در سال 1999 عرضه كرده و بازاريابي آن را آغاز نمود. اين مدل به گونه اي است كه پيش از پرتاب آن لازم است تا موقعيت هدف و سرعت و جهت حركت آن به اتوپايلوت (سيستم كنترل خودكار) موشك داده شود.
پس از آن موشك پرتاب شده و به عمق بهينه خود مي رود. سپس موتورها را روشن كرده و به سمت هدف روانه مي شود. نكته قابل توجه در اين مدل آن است كه اين مدل مجهز به سيستم هدايت آشيانه ياب نيست .سرجنگي پرقدرت اين موشک بسيار پرقدرت است و طبق برآورد مقامات نظامي فدراسيون روسيه، 2 فروند از اين موشکهاي مي تواند يک ناو هواپيمابر در کلاس Nimitz را غرق کند.
امريكايي ها در سال 2000 تلاش كردند تا با استفاده از عوامل امنيتي و جاسوسي خود به تكنولوژي و اطلاعات اين موشك دست پيدا كنند. ماجرا از اين قرار بود كه در آوريل سال 2000 ميلادي سرويس امنيتي فدرال روسيه يك بازرگان آمريكايي به نام پوپ را دستگير و متعاقب آن اعلام نمود كه فرد مزبور تلاشهايي در جهت سرقت اطلاعات محرمانه علمي از روسيه داشته است. وي كه افسر بازنشسته نيروي دريايي بود عمده تلاش خود را بر روي دستيابي به اطلاعات مربوط به تسليحات درياپايه متمركز كرده بود.
اندكي بعد سرويس امنيتي روسيه اعلام كرد كه پوپ تلاش كرده تا به نقشه هاي موشك اشكوال دست پيدا كند و وي در حالي دستگير شده كه در يك جلسه غيررسمي با يكی از دانشمندان روسي كه در ساخت اين موشك سهيم بوده ملاقاتي داشته است.
بلافاصله پس از دستگيري پوپ شخص ديگري به نام «دانيل هاوارد كيلي» در روسيه بازداشت شد. كيلي در آن زمان رئيس يك مركز تحقيقاتي در آمريكا بود كه سالهاي متمادي در زمينه توسعه اژدرهاي متفاوت فعاليت داشت. طبق ادعاي منابع امنيتي روسيه پروفسور كيلي به مسكو آمده بود تا براي گرفتن اسناد «اشكوال» به «پوپ» مشاوره فني دهد.
اظهارات كيلي به عنوان شاهد مورد استفاده روسها قرار گرفت و وي پس از اثبات ادعاي منابع امنيتي روسيه به آمريكا بازگردانده شد. پوپ پس از 8 ماه حبس و با وجود محكوم شدن به 20 سال حبس با نظر مساعد «ولاديميرپوتين» به خاطر ملاحظات انساندوستانه آزاد شد. وي مبتلا به سرطان استخوان بود.
منابع امنيتي ايالات متحده ادعا كرده اند كه موشك اشكوال مدل اوليه كه از سرجنگي هسته اي بهره مي گيرد يك موشك انتحاري است. چرا كه هم هدف و هم زيردريايي كه موشك از آن شليك مي شود با هم از بين مي روند. البته روسها اين ادعا را رد كرده اند با استناد به اين موضوع كه ساختار دوجداره مستحكم زيردريايي هاي روسي توانايي تحمل موج فشاري شديد ناشي از انفجار هسته اي زير آب را دارد.

مشتريان:

طبق گفته منابع روسي، در اواسط دهه 50 ميلادي حدود 40 فروند از اين موشك از نوع صادراتي آن (اشكوال-اي) با سرجنگي متعارف به چين تحويل داده شد.

مدلهاي مختلف موشك اشكوال

الف-مدل اوليه:
اين مدل همانطور كه گفته شد غيرهدايت شونده است. از سرجنگي هسته اي برخوردار بوده و بردي در حدود 16(؟) كيلومتر دارد.
ب-مدل بهبوديافته:
اين مدل همان مدل اوليه است كه از سرجنگي متعارف درآن استفاده شده و سيستم هدايت بر روي آن نصب شده است.
ج-اشكوال-اي:
مدل صادراتي موشك اشكوال كه به جاي سيستم هدايت از يك اتوپايلوت بهره مي گيرد و لازم است قبل از شليك، موقعيت، سرعت و جهت حركت هدف به آن داده شود. اين مدل داراي سرجنگي معمولي بوده و مشخصات فني آن در قسمت مشخصات فني موشك در همين نوشتار آمده است.

مدلهاي ديگر:

اطلاعات بسيار اندكي از ادامه تحقيقات بر روي اين موشك تاكنون منتشر شده است. شايعات، سرعت اين موشك را حتي تا 720 كيلومتر بر ساعت نيز عنوان مي كنند و حتي برخي منابع برد مدل بهبود يافته اين موشك را تا 100 كيلومتر نيز ذكر نموده اند. به هرحال اطلاعات رسمي و منتشر شده اي در اين رابطه موجود نيست.

مشخصات فني موشك:

اشكوال يك موشك زيرسطحي سوخت جامد است كه با بهره گيري از پديده سوپركاويتاسيون قادر است با سرعتهاي بسيار بالايي (3 تا 4 برابر اژدرهاي معمولي) به سمت هدف روانه شود.
اين موشك با توليد حبابهاي بخار كه از نوك دماغه و پوسته خود خارج مي كند لايه اي از گاز در اطراف خود شكل مي دهد و بدين ترتيب خود را از تماس مستقيم با آب و پساي قابل ملاحظه ناشي از آن دور مي كند.

پایان دوران ناو های هواپیمابر غول پیکر

فکر می کنید این موشک چقدر برای ایران هزینه داشته باشد. من فکر می کنم حداکثر 1 میلیون دلار. البته خیلی اغراق کردم. اما فکر نمی کنم در بدترین حالت از این حد هم بیشتر شود. یک ناو هواپیما بر چقدر می ارزد. 20 میلیون دلار؟ 60 میلیون دلار؟ 500 میلیون دلار؟ نمونه آمریکایی آن چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار هزینه ساخت دارد. البته به غیر از هزینه نگهداری سالیانه آن که یک میلیارد می شود. فرض می کنیم این هزینه بدون هزینه جنگنده ها و پرسنل آموزش دیده به خصوص خلبانان مستقر در آن برآورد شده باشد. خوب ملاحظه می کنید که تفاوت خیلی زیاد است. حالا این اصل را در نظر بگیرید که شناورهای متوسط و بزرگتر از متوسط هیچ شانسی برای فرار از اژدر حوت ندارند. بنابراین ما با شلیک دو اژدر حوت( درقسمت بالا اشاره کردم) و باصرف هزینه 2 میلیون دلار می توانیم به آمریکا چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار ضرر بزنیم یعنی 900 برابر. البته هر ناو هواپیما بر در اطراف خود همیشه چندین کشتی جهت پشتیبانی تدارکاتی و نظامی و دفاعی دارد. با غرق شدن یک ناو هواپیما بر تمام ناوگان پشتیبانی آن آسیب پذیر می شوند. واین یعنی همان بلایی که نیروی دریایی ما در جنگ هشت ساله بر سر نیروی دریایی عراق آورد. بدنه اصلی ناوگان دریایی آمریکا از زیر دریایی ها و ناوهای هواپیما بر تشکیل شده است. فغلا در مورد زیر دریایی ها صحبتی نمی کنم. تعداد این ناوهای هواپیمابر هم از تعداد انگشتان دست هم فراتر نمی رود. البته این ناوها آن قدر قدرت آتش دارند که هیچ جنگنده یا شناوری جرات نزدیک شدن به آنها را ندارد. اما از این سوی چنین سلاح هایی کاملا آسیب پذیرند. حالا تصور کنید که ما فقط این جا به بحث در مورد قدرت اژدر حوت پرداختیم. در دیگر مقالات این سری ا ز مقالات، با دیگر سلاح های ایران پرداخته ایم. این مقالات را مطالعه کنید و ببینید که قدرت ایران واقعی است. جنگ جهانی دوم پایان عمر رزمناوها را نوید داد و خیلی زود آنها به موزه تاریخ رفتند. شاید چنین سلاح هایی به همراه 34 کیلومتر عرض تنگه هرمز هم پایانی بر عصر یکه تازی ناوهای هواپیمابر باشد. این را هم هرگز فراموش نکنید که این آمارها روی کاغذ است. آن چیزی که ما را در جنگ با عراق سراپا نگه داشت، توکل به خدا و خود باوری بود. و گرنه اگر بدون خدا عمل کنیم خود روسیه هم برای ما نمی تواند کاری بکند. فراموش نکنیم فراموش کردن خدا می تواند موجب گیر کردن تمام فشنگ های ما در کلاشینکف هایمان و عمل نکردن استارت موشک های ما شود.


بمب هوشمند قاصد

خط تولید بمب هوشمند دوهزار پوندی( 912 کیلو گرم ) قاصد و خطوط چهارگانه تولید مهمات كالیبر كوچك‌كننده نفوذ‌ كننده ثاقب با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سازمان صنایع دفاع وابسته به وزارت دفاع افتتاح شد..
بمب قاصد بمبی است هوا به زمین، هدایت‌شونده و دور برد، كه با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز جهان طراحی شده است و نیاز نیروی هوایی كشورمان را به یك سلاح توانمند هدایت‌گستر و دور ایستا تامین می‌كند.
وزیر دفاع از تولید انبوه این نوع از تسلیحات خبر داده است معتقد است که ساخت و تولید انبوه بمب قاصد ضمن نشان دادن قدرت طراحی و تولید صنایع دفاعی وزارت دفاع توان دفاعی ایران را به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد...این نوع بمب ازنوع تسلیحات استراتژیک محسوب شده و تولید آن اکنون در دست معدود کشورهایی میباشد.
همه مراحل تحقیق، طراحی وتولید این بمب دوهزار پوندی توسط متخصصان هوشمند و اقتدار آفرین وزارت دفاع انجام شده است. گفتنی است تولید این بمب خشم شرکتهای تسلیحاتی غربی را بر انگیخته است. رسانه های خبری اسراییل و امریکا طبق معمول به کوچک نمایی این دستیافت بزرگ اقدام مینمایند. به هر حال وزارت دفاع با تمام قوا در حال برآورده نمودن تمامی نیازهای یک نیروی مسلح مقتدر و قدرتمند است...


تانک ذوالفقار

ایران تنها كشور در خاورمیانه است كه بدون هیچ گونه وابستگی پشتیبانی و فنی، اقدام به طراحی و ساخت تانك نموده است. اصولا یکی از پیچیده ترین طرح های نظامی ، طراحی تانکهایی کارا که بتواند اهداف زمینی و ... را محقق سازد می باشد. تانك ذوالفقار تانکی است متناسب با شرایط اقلیمی و خودروئی است تمام شنی با محیط مرئی كم به طوری كه در محافل نظامی این ماشین زرهی به تانك نامریی مشهور است و به دلیل ارتفاع كمتر نسبت به تانك های دیگر طراحی آن طوری است كه در فاصله ۸۰۰ متری دارای استتار فوق العاده ای است .و در عوض بر عرض آن افزوده شده است كه این امر باعث افزایش سرعت این تانك گشته است. نیم رخ كوتاه و همچنین قدرت آتش بالا و قدرت مانور و تحرك با سیستم فشنگ گذاری خودكار تمام اتوماتیك و مسافت یاب لیزری، مجهز به توپ 125 میلی متری بدون خان و با قابلیت پرتاب موشك های كور كننده رادار های دشمن و سیستم‎های دفاعی هشدار دهنده لیزری و راداری و آشكار سازی مادون قرمز و ... از دیگر خصوصیات این تانك پیشرفته ایرانی است . طراحی این تانك در جهان بی سابقه بوده است . ذوالفقار ۳ همزمان توانایی آن را دارد كه با پرتاب راكت های دود زا و منحرف كننده الكترونیكی ، ۵ راكت را همزمان از خود دفع نماید . نیز به دلیل ارتفاع كم و زاویه كم پیشانی، از بیشترین حفاظت برخوردار بوده و از قدرت تهاجمی و تدافعی بالایی در مقابله با هر نوع تانك برخوردار است. قابلیت حركت در آب در عمق ۶۰/۱ متری آب یكی دیگر از خصوصیات بارز آن می باشد. گفتنی است مقامات دفاعی نیروهای مسلح از جایگزینی ذوالفقار ۳ با تانكهای بیگانه ی به خدمت گرفته شده در ارتش و سپاه خبر داده اند.


یکی از ویژگی های دیگر این تانک پیشرفته که تاکنون اعلام نشده است این است که این تانک تمام اطراف خود را بوسیله دوربین های مدار بسته z/c360 زیر نظر دارد . تانک هوشمند ذوالفقار امروز به جرات می توان گفت از پیشرفته تانک های موجود در دنیاست .
در حقیقت نبود دستگاه تبلیغاتی قدرتمند در کشور سبب عدم معرفی درست تسلیحات نظامی ما بالاخص تانک ذوالفقار به دنیا شده است .
تانک ذوالفقار از تانک‌های ایرانی است که در اختیار نیروهای مسلح ایران قرار دارد.
این تانک در سه مدل ۱، ۲ و ۳ ساخته شده‌است. توپ این تانک بدون خان با پخش‌کننده دود است.
علیرغم گذشت حدود ۱۰ سال از معرفی تانک ذوالفقار، حدس و گمانهای کارشناسان خارجی در مورد این تانک ادامه دارد. اصولاً تمامی اطلاعاتی که می‌توان از رسانه‌های گوناگون به دست آورد، مبتنی بر حدث و گمان و برداشت های اطلاعاتی است که از تصاویر و یا فیلم های گرفته شده به دست آمده ‌است. طراحی و ساخت این تانک، خود نمایانگر احساس نیاز واحدهای نظامی ایران به ادوات جنگی قابل اطمینان و ساخت داخل است؛ اندیشه‌ای که بر پایهٔ تجارب ارزشمند زمان جنگ با عراق شکل گرفته ‌است.
( برگرفته از ویکی پدیا )
بی شک در ساخت این تانک، از تجارب سایر کشورها نیز استفاده شده‌است. با این حال جالب است بدانید برخی از سایت‌های اینترنتی ، تانک ذوالفقار را در ردهٔ تانکهای بسیار مدرن جهان قرار داده‌اند و این خود نمایانگر زحمات باارزش مهندسان ایرانی است. ذوالفقار گذشته از شباهت ها و همسانی‌هایی که با برخی تانکهای امریکایی و روسی دارد، طرحی کاملاً جدید است که بر پایه تکنولوژی موجود در ایران به نتیجه رسیده و این خود مهمترین نقطهٔ قوت ذوالفقار به حساب می‌آید. ساخت داخل بودن یک تکنولوژی نظامی، دارای ارزشهای فراوانی از جمله داشتن چشم اندازهای پیشرفت و بهسازی‌های مهندسی در آن وسیله‌است. مسئله‌ای که می‌توان آن را به عینه در روند تکامل تدریجی تانک ذوالفقار دید. از اولین نمونه‌های آن تا جدیدترین مدلهای ارائه شده، جای پای نوآوری و ابتکار به همراه الگوبرداری از نمونه‌هایی نظیر 60 M- و1M- و۷۲ T- به خوبی دیده می‌شود.
اگر در اولین نمونهٔ ارائه شده می‌شد نشانه‌های تانک۶۰ M امریکایی را دید، اما در نمونه ذوالفقار۳ این همخوانی‌ها کمتر به چشم می‌آید. اگر در دو مدل قبلی (ذوالفقار ۱ و ۲) ، برجک تانک رگه‌هایی از تانک Z۷۲ T- روسی را در خود داشت، اما در ذوالفقار۳ مهندسین ایرانی این یکسانی و همخوانی را کاهش داده‌اند. در اولین نمونه‌های ذوالفقار احتیاط مهندسین و محافظه کاری را به خوبی می‌شد مشاهده کرد. زیرا طراحی آن زیبا ولی ساده صورت گرفته بود. در مدل‌های بعدی، رفته رفته این طراحی شکل بهتری به خود می‌گیرد و به ویژگی تانکهای معاصر جهان نزدیک تر می‌شود.
منابع اطلاعاتی غربی بر این باورند که کارشناسان روسی، کرهٔ شمالی و برخی کشورهای اروپای شرقی از جمله لهستان و یوگوسلاوی، ایران را در تکمیل این تانک یاری داده و تکنولوژی مورد نیاز چنین کاری را فراهم ساخته‌اند. با توجه به آنکه کشورمان ، تانکS۷۲ T- را تحت امتیاز روسیه در ایران تولید کرده‌است (تانکS۷۲ T- مدل ارتقاء یافتهٔ تانک۷۲ T- محسوب می‌شود) کارشناسان امور نظامی اعتقاد دارند که در ذوالفقار، از تسلیحات این تانک از جمله سیستم کنترل آتش و توپ پرقدرت ۱۲۵میلی متری آن استفاده شده‌است. گرچه مقامات نظامی ایران، این موضوع را رد و اعلام نموده‌اند در آخرین نمونهٔ ذوالفقار، این تانک از جنبه‌های فنی کاملاً بهینه شده و دارای سیستم کنترل آتش پیشرفته رایانه‌ای و مسافت سنج لیزری مدرن است و تکنولوژی ساخت آن کاملاً بومی شده‌است. با وجود تحریم‌های ایالات متحدهٔ آمریکا، احتمالاً ایران برخی از تکنولوژی‌های نظامی مورد نیاز خود را از کشورهای بلوک شرق و همچنین کشورهای آمریکای جنوبی (ازجمله برزیل) بدست آورده‌است.
اولین گمانه زنی‌ها در مورد مشخصات فنی ذوالفقار ، مبتنی بر این بود که این تانک حاصل مهندسی معکوس تانک‌های۶۰/۲ M و ۴۸ M- و۷۲ T- می‌باشد . تصاویر این تانک نمایانگر این است که بدنهٔ ذوالفقار شباهتهایی به تانک۶۰ M- که سالها در نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی ایران مورد استفاده قرار میگرفته‌است دارد. همچنین با توجه به شکل و ساختار برجک تانک، گمان می‌رفت که ذوالفقار از تجهیزات تانکهای روسی استفاده می‌کند. در مجموع این تانک را محصول آمیختگی تانکهای امریکایی و روسی می‌دانند. ایران از کاربران تانکهای روسی۵۴ T- و ۵۵ T- و۷۲ T- است.
نیروی زمینی ایران از کاربران قدیمی تانکهای سری M و به ویژه۶۰ M محسوب می‌شود. تمامی تانک‌های مدل T روسی از موتور دیزلی استفاده می‌کنند که اگزوز آن، بالای بدنه و سمت چپ تانک قرار دارد. احتمالا ذوالفقار نیز از یک موتور دیزلV شکل با توانایی تقریبی ۱۰۰۰ اسب بخار استفاده می‌کند. این میزان قدرت با توجه به وزن تانک که آن را در حدود ۴۰ تن تخمین می‌زنند، سرعت قابل توجهی معادل ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت به ذوالفقار می‌دهد. برجک تانک دارای زاویه‌های هندسی مناسبی است که به خاطر نوع طراحی آن، برخی از صاحب نظران نظامی را بر آن داشته تا ادعا کنند که تانک ذوالفقار، تقلیدی ساده از تانک آبرامز (۱M-) امریکایی است.
همانند سایر تانکها، رانندهٔ تانک ذوالفقار نیز در سمت چپ بدنه قرار می‌گیرد. رانندهٔ تانک می‌تواند با باز کردن دریچه دید بالای سر خود، به سمت راست به هدایت چشمی تانک بپردازد و یا اینکه از پریسکوپ استفاده نماید. تانک ذوالفقار مجهز به سیستم دید در شب و سیستم تهویه هوا برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است. صنایع نظامی ایران، کار مقاوم سازی تانک‌های نیروی زمینی ارتش را در برابر حملات میکروبی و شیمیایی آغاز کرده که این تغییرات و بهسازی‌ها، شامل حال مدل‌های جدید ذوالفقار نیز شده‌است. توپ پرقدرت ۱۲۵ میلی متری ذوالفقار همانند تانک۷۲ T-، به صورت خودکار مسلح می‌شود. همچنین تانک ذوالفقار، مجهز به مسافت یاب لیزری است و برجک آن نیز دارای سیستم برقی می‌باشد. در ذوالفقار ۱ ، می‌توان سیستم هشدار دهنده و پدافند لیزری ساخت سازمان صنایع دفاع ایران را نیز دید. این سیستم می‌تواند کاربران خود را با تابش پرتوهای لیزر هدایت کننده، از جنگ افزارهای هدایت شوندهٔ ضدتانک آگاه کند. این سیستم توانایی تشخیص پرتوهای مستقیم و یا غیرمستقیم مسافت یاب‌های لیزری را از نشانه گذارهای لیزری دارد. این سیستم قدرت واکنش پرسنل تانک را در برابر تهدیدها افزایش داده و حتی امکان فعال شدن خودکار و به موقع واحدهای پدافندی را در سمت زاویه تهدید فراهم می‌سازد. پدافند مورد استفاده این سیستم به صورت انتخابی، می‌تواند ترکیبی از پرتاب کننده‌های نارنجک دودزا باشد. این کار باعث شکستن قفل لیزری پرتابگرهای دشمن می‌شود. پوشش این سیستم هشدار دهنده ۳۶۰ درجه در افق و ۶۰ درجه در ارتفاع است.
عمده تغییرات مدلهای ذوالفقار، بیشتر در قسمت برجک تانک بوده‌است. آنچه که از تصاویر ذوالفقار۳ به دست می‌آید آن است که بدنهٔ ذوالفقار۳ ، با اسکلت بندی پیشینیان خود تفاوت دارد. بدنهٔ تانک ذوالفقار۱ ، شباهت زیادی به تانک۶۰ M- امریکایی داشت و شنی‌های آن نیز مشابه همان تانک بود. اما در ذوالفقار۳ ، بدنهٔ تانک دچار تغییرات زیادی شد. این تغییرات شامل افزایش قطر زره بدنه عقبی و همچنین تغییراتی در زره برجک تانک می‌شود. زره بخش جلویی تانک نیز برخلاف شباهت‌های قبلیش به زره۶۰ M-، این بار بخش بالایی آن با زاویه دید راننده تانک برابر شده و صاف به نظر می‌آید. این تغییرات به چند دلیل صورت گرفته‌است: اولین دلیل تزریق تکنولوژی‌های جدید به چرخهٔ صنایع تانک سازی ایران است و دومین عامل آن می‌تواند افزایش تهدیدها از جانب تسلیحات جدید ضدتانک باشد. به این معنی که ذوالفقار، برای مقاومت بهتر در برابر این نوع تسلیحات (که روز به روز هوشمندتر می‌شوند) به زره بهتر و بسیار زخیم تری با آلیاژهای بهتر مجهز شده‌است.
مدلهای ابتدایی تانک ذوالفقار، نمایانگر نوع سمت گیری‌های نظامی ایران در همکاری‌های نظامی با کشورهایی نظیر کرهٔ شمالی و یوگسولاوی است. تانکهای ذوالفقار۱ و ۲ ، با استفاده از تکنولوژی روسیه و بلوک شرق ساخته شدند. اما ذوالفقار۳ ، حاصل همکاری نظامی ایران با کشورهای خارج این حوزه‌است. برخی از منابع اطلاعاتی ، از همکاری نظامی ایران و برزیل خبر داده بودند و برخی دیگر احتمال خرید برخی تکنولوژی فاصله یاب دقیق لیزری از IAI (یا Israel Aircraft Industries) داده‌اند. این احتمال که ایران تکنولوژی‌های تازه‌ای را از برزیل و اسرائیل (با واسطهٔ کشور رومانی) دریافت کرده باشد وجود دارد. البته همه چیز در حد احتمال است. باید دانست که برزیل خود دارای تکنولوژی ساخت تانک است و تاکنون صنایع نظامی آن کشور ، چند تانک را برای ارتش برزیل طراحی کرده و به مرحله ساخت رسانده‌است. به همین دلیل ذوالفقار ۳ ، شباهتهایی با تانک برزیلی اوسریو دارد.
ایران به جز تانک ذوالفقار، تانک سفیر۷۴ را نیز تولید می‌کند. (سفیر ۷۴ ، همان تانکS۷۲ T- روسی است) صنایع دفاعی ایران همچنین زره پوش‌های تندر ۱ و ۲ و همچنین نفربری به نام براق را نیز به تولید رسانده‌است.
این صنایع همچنین بر روی موشکهای ضدزره نیز کار می‌کند و تاکنون انواع مختلفی از موشک‌های هدایت شونده و غیرهدایت شونده را برای ارتش ایران تولید کرده‌است. (موشک ضدتانک طوفان و رعد ۱ و ۲) به نظر می‌رسد صنایع دفاعی ایران پس از هجوم امریکا به عراق و افغانستان، روند کار خود را شتاب بخشیده و به احتمال زیاد خط تولید تانک ذوالفقار نیز تقویت شده‌است. اکنون حدس زده می‌شود تانک ذوالفقار، تانکی بسیار مدرن و قابل اعتماد است و ارتش ایران می‌تواند به ساخت یک تانک ایرانی با استفاده از تکنولوژی داخلی افتخار کند. اگر شمار کشورهایی را که توانایی تولید تانک را دارند در نظر بگیریم، آنگاه اهمیت ساخت تانک ذوالفقار را برای ایرانیان بهتر درک می‌کنیم.
نوعی تانک پیشرفته تر از ذوالفقار ۳ كه هنوز جزییات آن منتشر نشده است در دستور كار تولید در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار گرفته است.


توپ پدافند هوایی 100 میلیمتری

سامانه پدافند هوایی 100 میلی‌متری . این سامانه مدرن، هواپیماها و دیگر پرنده‌های هجومی را تا ارتفاع 55 هزار پا (معادل 18 كیلومتر) تحت پوشش قرار می‌دهد.
در این سامانه، از فناوری‌های پیشرفته راداری شامل رادارهای كشف، ردیابی و تعقیب كننده اهداف استفاده شده كه تماما ساخت متخصصان كشورمان می‌باشد.


علاوه بر این رادارها، سامانه جدید پدافند هوایی ایران دارای یك واحد مركزی كنترل آتش بار و واحد مركزی هماهنگی اطلاعات است است كه این بخش‌ها نیز به همت متخصصان وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و تاثیر بسزایی در ارتقاء بیش از پیش توانمندی‌های دفاعی نیروهای مسلح كشورمان در بخش هوایی دارد.
از دیگر ویژگی‌های این سامانه را تنظیم ماسوره به صورت هوشمند برشمرد و افزود: چنان‌چه اگر گلوله این توپ پدافند هوایی به طور مستقیم به هدف اصابت نكرد، گلوله توپ به طور خودكار در محیط هدف منفجر و تركش‌های آن با حجم مواد انفجاری موجب انهدام هدف مورد نظر می‌شود.


از قابلیت‌های مهم این سامانه هوشمند بودن آن است؛ به گونه‌ای كه با مجموعه رادار و یا اپتیك، هدف را ره‌گیری و به صورت كاملا هوشمند بدون نیاز به خدمه، توانایی شلیك به سمت اهداف دارد.
این سامانه برای پوشش هوایی در ارتفاع پست و متوسط بهره‌برداری می‌شود.


توپ سماوات

به نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع، توپ پدافند هوایی تمام اتوماتیک 35 میلی متری به سامانه کنترل آتش و سیستم های راداری پیشرفته مجهز است و در ردیف جنگ افزارهای برد کوتاه با حجم آتش بسیار بالا قادر است اهداف مختلف هوایی اعم از هواپیماهای جنگنده، بالگرد و انواع موشک ها را هدف قرار دهد.
اين جنگ‌افزار در سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع طراحی گشته است .
این توپ به یک سیستم دیگنالیت ماهواره ای مجهز است که می تواند اهداف هوایی را با دقت شناسایی و بلافاصله به هدف مورد نظر اتوماتیک شلیک کند.
باید گفت عدم امكان تامين اين سامانه از سوي كشورهاي صاحب تكنولوژي، متخصصان وزارت دفاع را مصمم كرد با تكيه بر استعداد و خلاقيت‌هاي خود در مدت زمان كوتاهي نمونه آزمايشي آن را توليد و پس از انجام موفق تست‌هاي عملكردي،‌ به حول و قوه الهي امروز شاهد راه‌اندازي خط توليد انبوه اين محصول پدافندي هستیم.


از ویژگی های برجسته این توپ اتوماتیک ، منهدم كردن انواع هواپيمای جنگی و ترابری نظامی و هلیکوپترهای نظامی و موشك‌ها را می توان برشمرد. توپ پدافند هوایی 35 میلی متری سماوات در ارتفاع پایین و به صورت هوشمند، موشک‌های کروز را مورد شناسایی و هدف قرار می‌دهد و آنها را تا برد 4 کیلومتری منهدم می‌سازد. سماوات دارای نواخت تیر بالا بوده و در دقیقه می تواند 1100 تیر را شلیک کند.


وزیر دفاع در مراسم افتتاح خط تولید این نوع پیشرفته از جنگ افزار گفت: جمهوری اسلامی ایران جزو چهار کشوری است که فناوری این نوع توپ را در اختیار دارد .و باید گفت که تجهیز جمهوری اسلامی ایران به سلاح های پیشرفته صرفا در چارچوب دکترین دفاعی است و به هیچ وجه تهدیدی برای دیگر کشورها به خصوص همسایگان نخواهد بود.

مشخصات :

نام جنگ افزار : توپ ۳۵ میلی متری تمام اتوماتیک سماوات
کشور سازنده : جمهوری اسلامی ایران
ارگان سازنده : سازمان هوا فضای ایران
کشور های دارنده : ۴ کشور
کد شناسایی : T/O/35mm/o.p.h4
قدرت آتش : ۱۱۰۰ گلوله در دقیقه

سیستم هدایت تلوزیونی شناسایی اهداف هوایی توپ سماوات


توپ دریایی فجر 27

توپ دریایی فجر 27 یك سلاح تدافعی مدرن است كه قابلیت انهدام هدفهای سطحی و هوایی را دارد و متخصصان گروه صنعتی حدید وابسته به صنایع دفاع پس از تلاشی 6 ساله موفق به ساخت آن شده‌اند.
این سلاح با برخورداری از فناوری بسیار پیشرفته،قادر است در مقابل هر گونه تهاجم سطحی و هوایی از خود عكس‌العمل سریع نشان داده و آن را رفع نماید. نواخت شلیك بسیار بالا، قابلیت كنترل تمام اتوماتیك، قابلیت نصب بر روی سیستم‌های یدك شونده نیز از دیگر مزیت‌های این توپ دریایی به شمار می رود.
اولین قبضه توپ دریایی فجر 27 توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان بازدید فرمانده معظم كل قوا از پایگاه دریایی نوشهر بر روی ناوچه موشك انداز جوشن نصب و مورد بازدید ایشان قرار گرفت.
تاكنون فقط كشورهای آمریكا و ایتالیا تكنولوژی ساخت پیشرفته ترین توپ دریایی جهان را در اختیار داشتند و طراحی و ساخت این وسیله توسط متخصصان وزارت دفاع انحصار این كشورها را در هم شكست كه در آینده نزدیك امكان صادرات آن نیز با توجه به هزینه پائین تولید در كشور فراهم خواهد شد.
این سلاح قدرتمند تنها توپ دو منظوره جهان نیز هست و منظور از دو منظوره بودن آن این است كه توپ دریایی فجر 27، علاوه بر هدف قرار دادن ناوچه و شناورهای دشمن، قایق های تندرو و موشك های سطحی، بالگردها و موشك های ضد كشتی را نیز منهدم سازد و اهدافی تا 23 هزار پا( حدود 7 کیلومتری) در تیر رس آن قرا دارند.


 تسلیحات نظامی ایران (7) : توپ دریایی فجر ۲۷

ازویژگی های دیگر این سلاح مسلح شدن بدون دخالت نفر، قدرت مانور بالا، قابلیت شلیك در شرایط مختلف آب و هوایی و سخت ترین شرایط و زمان آماده سازی بسیار كم (حدود 4 ثانیه) میباشد.
فجر 27 كه پس از یك میلیون و چهارصد هزار نفر ساعت تلاش، آماده بهره برداری شده است، دارای برد موثر 12 هزار متر، برد نهایی 17 هزار متر، سرعت رهگیری بسیار زیاد در كنار قدرت و حجم آتش بالا بوده و توان دریایی نیروهای مسلح كشور را بیش از پیش قدرتمند می سازد.
نام : توپ دریایی فجر ۲۷
کلاس :o/i120
حداقل برد : ۱۲۰۰۰ متر
حداکثر برد :۱۷ هزار متر
تعداد قطعات :۲۲۰۰۰
تعداد مجموعه مکانیکی : ۳۰ مجموعه
قدرت آتش : ۱۲۰ گلوله در دقیقه
زمان آماده سازی برای شلیک : ۴ ثانیه
اهداف : سطحی ..هوایی..و زیر سطحی
کشور های دارنده : ایران ..ایتالیا ..آمریکا


جنگنده آذرخش

امروزه تكنولوژی ساخت هواپیما از پیچیده ترین تكنولوژی های عصر ما محسوب می گردد . باید گفت انحصار این صنعت در بین معدودی از كشورها كه به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد تقسیم گشته است . در این میان جمهوری اسلامی ایران با توجه به تحریم های كمر شكن اقتصادی ، صنعتی و ... در منطقه ای وابسته به غرب و پر تلاطم موسوم به خاورمیانه به صورت مستقل اقدام به طراحی و ساخت هواپیماهای نظامی ،مسافربری و بدون سرنسین نموده است . اكنون باید گفت این صنعت نوپا در ایران قدم های خوبی برداشته است . ساخت هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰- جنگنده های آذرخش- صاعقه-شفق- جت های آموزشی تذرو - و انواع پهباد های بدون سرنشین سابقه روشنی است برای اینكه با قدرت پله های پیشرفت در این تكنولوژی استراتژیك را طی نماییم.

تسلیحات نظامی ایران (8):  جنگنده آذرخش


در این بین ساخت جنگنده ها از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است یكی از جنگنده های ساخت ایران كه اولین جت جنگی ساخت ایران نیز هست جنگنده آذر خش می باشد.

شكاری بمب افكن آذرخش

شكاری آذَرَخش را می توان اولین شكاری بمب افكن ساخت جمهوری اسلامی ایران دانست .این جنگنده به طور كامل در كشور طراحی و تولید گشته است. آذرخش در سال 1377 آزمایش و پس از كسب موفقیت در انجام مراحل مختلف تولید انبوه آن در دستور كار قرار گرفت.آذرخش از دو موتور قدرتمند آردی-۳۳ استفاده می‌کند این جنگنده جهت عملیاتهای موسوم به واكنش سریع و ضربتی هوا به زمین طراحی شده ولی همچنین توانایی جنگ هوایی و رهگیری را نیز دارد
این جنگنده شباهتهایی کاملا آشکاری به جنگنده امریكایی اف 5 تایگر دارد اما از لحاظ قدرت موتور و همچنین سرعت برتری آن بارز می باشد.سرعت آذرخش 7/1 ماخ می باشد رادار این هواپیما از نوع N019-ME می باشد که در ایران بهینه سازی شده تا قدرت مانور آن بر ضد اهداف و تحركات سطحی و زمینی افزایش یابد و برد حداكثری این شكاری بمب افكن ۱۰۰۰ کیلومتر است.


جنگنده صاعقه

جنگنده های صاعقه که بدست متخصصان توانمند نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ساخته شده است در حضور دکتر احمدی نژاد ، ملت ایران و مقامات لشگری و کشوری و در مقابل چشمان رسانه ها ، در آغاز هفته دفاع مقدس و نیروهای مسلح به پرواز در آمدند و با اجراي موفق پرواز عملياتي به ناوگان هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پيوستند .بنا بر گزارشها دستور تولید انبوه این نوع از جنگنده ها در دستور کار وزارت دفاع قرار گرفته است.
مسئولان پروژه صاعقه اعلام نموده اند که ويژگي مهم جنگنده صاعقه پشتيباني نزديك هوايي می باشد . اين جت جنگی با دستان پر توان متخصصان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران طراحي و ساخته شده است. قابليت اين جنگنده در حمل و شليك انواع راكت، پرتاب انواع بمب و موشك با سيستم رادار پيشرفته قابلیت مناسبی به آن داده است .اين جت در طول سالهاي گذشته با ده‌ها سورتي پرواز آزمايشي، مراحل مختلف پرواز را با موفقت پشت سر گذاشته است.
کاکپیت یا همان کابین خلبان ، صاعقه بسیار راحت بوده و خلبان امکان دید کامل نسبت به اطراف خود را دارد.همچنین این جت جنگی تنها جنگنده ایست که با ابتکار متخصصین ایرانی مجهز به دید خلبان در جهات اصلی و فرعی می باشد به زبان ساده تر به وسیله دوربین های پیشرفته مداربسته ، خلبان قسمت عقب و ...را به راحتی می تواند ببیند که این قابلیت قدرت این جنگنده را در تعقیب و گریز جنگنده ها و در گیری های هوایی و مانورهای واکنش سریع به شدت افزایش می دهد . همچنین کا کپیت تمام دیجیتالی این جت جنگی قابل توجه است.
قدرت مانور هوایی صاعقه و خطای بسیار پایین و نیز شتاب لحظه ای و سریع از ویژگی های این جت جنگی می باشد.
با ید خاطرنشان کرد که جدار شیشه ای کابین خلبان صاعقه ضد گلوله می باشد و امنیت خلبان در این شکاری به مراتب بیشتر از جنگنده های دیگر می باشد.
معتقدم تا ۱۰ سال آینده تحول عظیمی در بدنه نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران رخ خواهد داد اما به دلایلی از شرح جزئیات این تحول خودداری می نمایم و مطمئنم روزی همگان شاهد چنین تحول عظیمی خواهند بود.


گفتاری از فرماندهي نيروي هوايي ايالات متحده :

ما قبلا اصلا از جنگنده هاي ايراني نمي ترسيديم ، بلكه ما از قدرت تحليل و واكنش سريع و غير قابل پيش بيني خلبانان ايراني بيمناك بوديم ،اما الان ما اطلاعاتي درباره جنگنده هاي ساخته شده در ايران نداريم و نمي دانيم از چه نوع تكنولو‍‍ژي در آنها استفاده شده است .و الان هم از جنگنده هاي آنها و هم از خلبانان آنها بيمناكيم و ما قدرت آنها را در درگيري هاي هوايي شاهد بوده ايم ، ماجنگ ۸ ساله ايران و عراق را خوب به ياد داريم .
جهت اطلاع : ایران در حال طراحی یک جنگنده نسل پنجم است و این یعنی تفسیر عملی پاراگراف بالا. از جمله جنگنده های نسل پنجم می توان از F-22 و F-35 JSF ساخت آمریکا نام برد.


جیپ تندر

امروزه نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران (شامل ارتش و سپاه) با تجربه بیش از ۸ سال رزمایش واقعی و در اختیار داشتن تجهیزات استراتژیک و نیز رسیدن به استقلال تسلیحاتی واینکه نیروی زمینی تمامی تجهیزاتی را که یک نیروی قدرتمند و کارآمد را باید داشته باشد به طور بومی در اختیار دارد با توجه به پارامترهایی چون تعداد پرسنل ..تجهیزات..تاکتیک ..تجربه عملیاتی و... جزء نیروهای زمینی قدرتمند دنیا و به خصوص منطقه محسوب میشود.

تسلیحات نظامی ایران (10):  جیپ تندر


اکنون تمامی تسلیحات مورد نیاز این نیروی توانمند و باز دارنده ۱۰۰٪ در داخل کشور تولید میگردد..انواع تانک(ذوالفقار..سفیر ۷۴..تانک بهینه سازی شده تی ۷۲ با سیستم هدایت آتش تلوزیونی ) انواع نفربر (براق..تندر..رخش..) انواع توپ (توپ های ۱۲۵ میلی متری ۱۲۲میلی متری توپ های هویتزر خودکششی رعد و..) انواع سلاح (اسلحه ملی خیبر..سیمینوف های نافذ..انواع کلت های کمری دوشکاها و..) انواع جیپ های فرماندهی و تاکتیکی (جیپ های تاکتیکی تندر..جیپ های فرماندهی سفیرو...) انواع کامیون...تریلر های تانک بر ببر ۴۰۰ .. بلدوزرهای کنترل از راه دور و...همه و همه در ایران تولید و در اختیار نیروهای مسلح میباشد.
حال قصد داریم به یکی دیگر از تولیدات وزارت دفاع که در اختیار نیروی زمینی می باشد بپردازیم.
جیپ تاکتیکی تندر در بخش تولیدات زرهی و زمینی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با صرف زمان جهت طراحی به مدت ۱۰۸۰روز یعنی ۳ سال تولید وبه نیروهای مسلح تحویل داده شد .
تندر از ۲ سال پیش تا کنون به عنوان جایگزین جیپ های قدیمی آمریکایی و...استفاده میشود ..نیروی زمینی قصد دارد تا ۴ سال آینده تمامی جیپ های آمریکایی و قدیمی را از رده خارج و باز نشسته نماید.
این جیپ تمام ایرانی از لحاظ لایه بندی فیزیکی و جداری دارای ۲ لایه با آلیاژهای مقاوم در برابر اصابت ترکش و حرارت میباشد..همچنین برای ایجاد تعادل در ناهمواری ها و تسریع در عملکرد این جیپ دارای دو دیفرانسیل بسیار قوی و سبک می باشد همچنین کمک فنر های منحصر به فرد این خودرو آن را در برابر چپ کردن در هنگام دور زدن ۱۰۰ درصد با سرعت بالا و به هم خوردن تعادل ایمن کرده است.
این جیپ امسال در رژه نیروهای مسلح به رخ جهانیان کشیده شد.

مشخصات :

سرعت :۱۳۰ کیلومتر در ساعت
برد بیسمی و امواج رادیویی وابسته : ۵۰۰ کیلومتر
وزن : ۴/۱ تن
تخصص : حرکت در ارتفاعات و سراشیبی و حفظ تعادل
کشور دارنده : جمهوری اسلامی ایران
سوخت مصرفی : بنزین
عملکرد منطقه ای : کویر ....کوهستان..تپه های ماهوری


خمپاره انداز فاتح

اين خمپاره انداز با وزني سبك و و عملياتي از رده سلاح هاي قابل حمل توسط نفر بوده و عموما بوسيله ۲ نفر كار مي كند .
حجم آتش اين نوع جنگ افزار گسترده بوده ، به طوري كه بدون بوجود آوردن صداي فرود به طور غافلگيركننده اي بر سر هدف فرود مي آيد .
اين نوع سلاح در تمام شرايط آب و هوايي و در هر نوع زمين با هر نوع سازندي مي تواند به خوبي انجام آتش نمايد.
از جمله ي ويژگي هاي اين خمپاره اندازها ، استقرار دوربيني با دقت بالا با قابليت تنظيم و قفل بر روي آدرس هدف مورد نظر مي باشد .همچنين اين دوربين مي تواند در هنگام پرتاب گلوله در وضعيت ثابت خود حفظ شود ، كه اين ويژگي به دقت آن مي افزايد.
برد گلوله موثر فاتح ۱۰۵۰m مي باشد.

تسلیحات نظامی ایران (11):  خمپاره انداز فاتح
معمولا اين قبيل از سلاح ها جهت انجام عمليات هاي واكنش سريع و ضربتي استفاده مي گردد . تیپ ۴۵ تکاور لشگر ۹۲ خوزستان یکی از دارندگان این نوع از سلاح هاست.
معمولا این قبیل از سلاح ها جهت انجام عملیات های واكنش سریع و ضربتی استفاده می گردد .همچنین ساخت این سلاح در راستای رسیدن به بالاترین درجه از درجات جنگ های نامتقارن بوسیله جنگ افزارهای کلاسیک توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد.


ادامه دارد... انشاالله


:: موضوعات مرتبط: علوم نظامی
:: برچسب‌ها: تجهیزات, نظامی, ایران, سلاح, موشک
نویسنده : مهدیار
تاریخ : جمعه ۱۳۹۱/۰۳/۲۶